Kawa ziarnista jest jednym z najbardziej popularnych napojów na świecie i Polska ma swój wkład w globalny rynek kawy.Polska jest największym importerem niepalonej kawy ziarnistej w Europie Wschodniej i dziewiątym największym importerem kawy w Europie.

W Polsce działa wiele palarni kawy, co sprawia, że jest piątym co do wielkości eksporterem kawy palonej w Europie w 2021 r. Polska od dawna uważana jest za tradycyjny rynek kawy rozpuszczalnej. Dzięki jednak rosnącej ilości prywatnych importerów, rynek kawy specialty zaczyna się dynamicznie rozwijać.

Co znajdziesz w tym artykule:

  • Szczegółowe info – co to tak naprawdę jest Kawa ziarnista?
  • Kawa speciality – o co w tym chodzi? Jaka kawa jest kawą speciality?
  • Kawa Arabica, czym się charakteryzuje? 
  • Kawa Robusta, czym się charakteryzuje?
Kawa ziarnista - Polski potencjał rynku kawy ziarnistej

Kawa ziarnista –  komercyjna, czyli niepalona i nie bezkofeinowa. Jest klasyfikowana pod kodem “HS 090111”, stanowi obecnie podstawę importu kawy do Polski. Palarnie kawy w Polsce zajmują się przetwarzaniem zielonych ziaren kawy w palone ziarna, Stanowią one kluczowy element krajowego przemysłu kawowego. Większość kaw, które możesz znaleźć na półkach supermarketów to jest właśnie “HS 090111”.

Kawa specialty, czyli kawa specjalna, to kawa, która wyróżnia się znakomitą jakością, pochodzeniem z określonej plantacji. Posiada niską zawartością defektów, a czasem również oryginalny smak i aromat. Rynek kawy specialty w Polsce rozwija się i stwarza ciekawe możliwości dla eksporterów.

Kawa Arabica jest najbardziej popularnym gatunkiem kawy na świecie. Stanowi około 75% światowej produkcji kawy. W Polsce, ze względu na swój aromatyczny smak, ziarna arabiki stanowią największą część kaw specialty. 

Kawa Robusta, która jest mniej podatna na choroby i szkodniki niż Arabica, stanowi około 20% światowej produkcji kawy. Jej ziarna mają bardziej intensywny smak niż ziarna Arabica. Jest jednak częściej używana w mieszankach kawowych i do produkcji kawy rozpuszczalnej.

  • Polska – ciekawy rynek dla kawy
  • Kawa ziarnista i palenie kawy
  • Kawa speciality w Polsce
  • Rynek w Polsce: trendy i perspektywy

Polska – ciekawy rynek dla kawy

Polska jest interesującym rynkiem dla kawy ze względu na wiele czynników. Mimo że Polska jest stosunkowo niewielkim importerem zielonej kawy w porównaniu z krajami Europy Zachodniej, to jest ona z kolei największym importerem w Europie Wschodniej. Import kawy ziarnistej stale rośnie, wraz z rosnącym importem bezpośrednim z krajów produkujących. Polska jest także domem dla dużego przemysłu palenia kawy i piątym co do wielkości eksporterem kawy palonej w Europie.(rozwinąć)

Kawa ziarnista i palarnie kawy

Około 25% całkowitego polskiego importu zielonej kawy pochodziło bezpośrednio z krajów produkujących, co w 2020 roku wyniosło 42,5 tys. ton. Największymi dostawcami kawy do Polski były Brazylia i Wietnam, na które przypada ponad 80% łącznego bezpośredniego importu kawy. Import kawy do Polski trafia głównie przez porty w Gdyni, Gdańsku i Szczecinie. Polska ma stosunkowo duży i ważny przemysł palenia kawy, który produkuje rocznie 38 tys. ton kawy palonej. Palarnie kawy znajdują się w wielu miastach Polski i oferują kawę ziarnistą oraz mieloną.

Kawa ziarnista specialty w Polsce

Kawa specialty to rodzaj kawy, który charakteryzuje się wysoką jakością, wyjątkowym smakiem i aromatem. Polska szybko rozwija się jako rynek dla kawy specialty, a palarnie kawy oferują coraz więcej unikatowych i wysokiej jakości kaw. Jednak wciąż kawa rozpuszczalna zajmuje największą część konsumpcji. Roczne spożycie kawy na mieszkańca w Polsce jest niskie i szacuje się, że wynosi od 0,7 kg do 2,5 kg, czyli znacznie poniżej średniej europejskiej wynoszącej 5 kg.

Kawa ziarnista - Polski potencjał rynku kawy ziarnistej

Rynek kawy w Polsce: trendy i perspektywy

W Polsce rynek kawy certyfikowanej i specialty rozwija się, ale wciąż jest stosunkowo niewielki w porównaniu z rynkami kawy w Europie Zachodniej. Rosnące zainteresowanie polskich konsumentów kawami certyfikowanymi i specialty otwiera jednak ciekawe możliwości eksporterom w tych segmentach rynku. Polska jest rynkiem o dużym potencjale dla kaw certyfikowanych. Rodzinni eksporterzy kaw speciality wzięli sobie do serca, że kawa speciality kojarzy się w głowie konsumenta z produktem najwyższej jakości i żeby utrzymać się w tej niszy, muszą oferować produkty z segmentu ultra premium, najlepiej z certyfikatami i z dbałością o jakość każdej partii importowanych zielonych ziaren kawy ziarnistej. Rośnie również liczba świadomych konsumentów, którzy chcą smakować kawy z najlepszych ziaren. Dużą rolę w tym wzroście odgrywają coraz częściej organizowane przez samych importerów cuppingi, czyli imprezy i spotkania degustacyjne, na których możesz wypróbować smaki kawy, wybrać ten najbardziej dla Ciebie odpowiedni. 

Duża liczba dużych międzynarodowych detalistów i palarni sprawia, że Polska jest małym rynkiem kaw certyfikowanych, ale ma pozytywne perspektywy wzrostu. Wzrosła dostępność, widoczność i rozpoznawalność na polskim rynku kawy certyfikowanej Fairtrade, co przełożyło się na wzrost sprzedaży. Wiodącym kanałem sprzedaży kawy Fairtrade w Polsce jest ORLEN, największa w kraju sieć stacji paliw, oraz międzynarodowa sieć detaliczna Lidl. Produkty Rainforest Alliance są również dostępne w Polsce, głównie za pośrednictwem międzynarodowych palarni i handlowców.

Polska jest również największym rynkiem produktów ekologicznych w Europie Wschodniej. Rynek produktów ekologicznych w Polsce rośnie, i wydatki konsumentów na takie produkty również szybko rosną. Działo się tak zwłaszcza podczas pandemii. W pierwszej połowie 2020 r. rynek produktów ekologicznych wzrósł o 28% w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r. W latach 2018-2019 wskaźnik ten wyniósł 20%.

Polski rynek kawy rozwija się dynamicznie, szczególnie w segmencie kawy specialty.

Zauważalny jest trend, że systematycznie zwiększa się liczba świadomych konsumentów, którzy zdobywają wiedzę o kawie, o jej uprawach o jej rodzajach, różnych stopniach wypalania i procesowania, odmianach botanicznych itp. Polskie palarnie kawy odgrywają kluczową rolę w rozwoju przemysłu kawowego, umożliwiając tym samym Polsce utrzymanie pozycji lidera w imporcie zielonej kawy. Wzrasta zainteresowanie kawami certyfikowanymi i ekologicznymi, a to otwiera wiele nowych możliwości dla przedsiębiorców, aby zwiększyć popularność tej kawy w Polsce.