Espresso to napój, który może wywołać nie lada emocje wśród kawoszy. Dla niektórych to nie tylko kawa, ale prawdziwe dzieło sztuki.

Aby uzyskać idealnie przyrządzone espresso, potrzebne są odpowiednie umiejętności i wiedza. Bez nich łatwo popełnić kilka znaczących błędów, które mogą zaważyć o finalnym smaku i aromacie kawy. W dzisiejszym artykule przedstawimy Ci najczęstsze błędy, jakie popełniamy przy parzeniu espresso i podpowiemy, jak ich uniknąć, by móc delektować się pełnią smaku i aromatu tego wyjątkowego napoju.

  • Odpowiednie ziarna
  • Dobre zmielenie
  • Odpowiedni ekspres
  • Temperatura wody
  • Konserwacja

Odpowiednie ziarna kawy to podstawa

Pierwszym krokiem do idealnego espresso jest wybór odpowiednich ziaren kawy. Należy pamiętać, że kawa musi być świeża i mieć odpowiednią wilgotność ziaren (przynajmniej 10% wilgotności). Stosując tańsze kawy lub ich mieszanki, możemy nie uzyskać odpowiedniego efektu. Rekomendujemy użycie ziaren średnio wypalonych, które zapewnią łagodniejszy aromat.

Odpowiednia gradacja zmielenia

Drugim krokiem jest odpowiednie zmielenie ziaren. Do parzenia espresso potrzebujemy ziaren zmielonych na drobny proszek. Najlepiej sprawdza się młynek żarnowy, który pozwoli nam uzyskać odpowiednią grubość mielenia.

Bez dobrego ekspresu się nie obejdzie

Espresso to napój, który może wywołać nie lada emocje wśród kawoszy. Dla niektórych to nie tylko kawa, ale prawdziwe dzieło sztuki.

Trzecim kluczowym krokiem jest wybór odpowiedniego ekspresu ciśnieniowego. Dobry ekspres kolbowy daje większe możliwości modyfikowania parametrów kawy i często posiada też opcję samodzielnego zmielenia ziaren. To pozwala nam na dobór odpowiedniej grubości mielenia do espresso. Dlatego warto zdecydować się na ten rodzaj ekspresu, lub na dobry ekspres i dobry młynek osobno.

Temperatura jest ważna

Czwartym krokiem jest kontrola temperatury wody i czasu ekstrakcji kawy. Woda powinna mieć temperaturę około 93 stopni Celsjusza, a czas ekstrakcji powinien wynosić około 25 sekund. Kontrola tych parametrów pozwoli na uzyskanie pełni smaku i aromatu espresso.

To nie apteka, ale czystość się liczy

Ostatnim, ale nie mniej ważnym krokiem jest czyszczenie ekspresu po każdym użyciu. Ekspres powinien być regularnie czyszczony i odkamieniany, aby zapobiec zanieczyszczeniom i zapewnić jego długie życie.

Przygotowanie idealnego espresso to sztuka, którą możesz opanować. Wybierając odpowiednie ziarna kawy i mieląc je na odpowiednią grubość jesteśmy już w połowie drogi. Wykorzystując ekspres ciśnieniowy, kontrolując temperaturę wody i czas ekstrakcji będziesz już prawie na mecie, gdzie czekać na Ciebie będzie Twoje wspaniałe espresso. Regularnie natomiast czyszcząc ekspres zagwarantujesz, że za każdym razem Twoje espresso będzie idealne, a jego smak i aromat zachwycą nie tylko Ciebie, ale także Twoich gości.