Kawa z dripa – jak przygotować idealny napar w domu? Kawa przygotowana z dripa to jeden z najpopularniejszych sposobów parzenia kawy na świecie. Dlaczego?

Przede wszystkim ze względu na łatwość przygotowania oraz wyjątkowy smak, który uzyskasz dzięki tej metodzie. Drip, czyli po polsku „kapanie”. To jeden z rodzajów parzenia kawy metodą przepływową, polegający na przepuszczaniu wody przez zmieloną warstwę kawy. 

Łyk historii

Historia parzenia kawy z dripa sięga 1908 roku, kiedy to Melitta Bentz opatentowała tę metodę parzenia kawy. Zamiast używania tkanin jako filtra, Melitta wykonała otwory w podstawie mosiężnego dzbanka i użyła papierowego filtra. Dzięki czemu uzyskała delikatny i aromatyczny napar. 

Perfekcyjna kawa – Odpowiednie ziarna

Aby uzyskać idealny napar kawy z dripa, warto zastosować kilka prostych zasad. Przede wszystkim musisz wybrać odpowiednie ziarna kawy. Polecamy Ci jasno palone ziarna, dzięki którym Twój napar jest bardziej nasycony. Warto jednak eksperymentować z różnymi mieszankami kawowymi, aby odkryć subtelne różnice w smaku. 

Kawa z dripa – Konkretna temperatura

Podczas przygotowywania kawy z dripa zwróć uwagę na temperaturę wody, która powinna wynosić 90 stopni Celsjusza. Woda o niższej temperaturze pozwoli na wyczuwalną słodycz, podczas gdy woda o wyższej temperaturze zwiększy kwasowość przygotowywanego przez Ciebie naparu. Warto także używać przefiltrowanej wody, aby uniknąć nieprzyjemnego posmaku wynikającego z nadmiaru minerałów. 

Naczynia i filtry – Dripper

Kawa z dripa - jak przygotować idealny napar w domu? Kawa przygotowana z dripa jest jednym z najpopularniejszych sposobów parzenia kawy na świecie. Dlaczego?

Do przygotowania kawy z dripa potrzebujemy oczywiście poza dripem z filtrem też naczynie, do którego przeleje się kawa. Na 100 ml wody użyj około 6 g kawy. Zalecamy grubiej zmielone ziarna. Przed przystąpieniem do parzenia, umieść papierowy filtr w dripperze. Wylej na niego trochę gorącej wody, aby zapobiec przechodzeniu smaku papieru do napoju. 

Perfekcyjna kawa z dripa to sztuka, cierpliwość i magii

Kolejnym krokiem jest wsypanie odpowiedniej ilości kawy do drippera. Wlej niewielką ilości gorącej wody, aby dokładnie zwilżyć ziarna kawy. Następnie poczekaj kilka chwil, aż kawa wchłonie wodę i stopniowo dolewaj resztę wody. 

Pamiętaj, że przygotowywanie kawy z dripa wymaga cierpliwości i dokładności. Jednak, dzięki tym prostym zasadom, każdy może stać się domowym baristą i cieszyć się wspaniałymi aromatycznym naparem kawy z dripa.

Po zakończeniu procesu parzenia, warto poczekać chwilę, aż kawa przestanie kapać, a następnie delikatnie wymieszać napar, aby uzyskać równomierne smaki. Gotowy napar z dripa najlepiej podawaj w szklanym lub ceramicznym kubku, aby móc w pełni delektować się pełnią smaku i aromatu.

Eksperymentuj!

W przypadku kawy z dripa można także eksperymentować z różnymi dodatkami, takimi jak syropy, mleko czy cukier, aby uzyskać niepowtarzalny smak. Jednak wiele osób preferuje kawę bez dodatków, aby móc docenić naturalne aromaty i smaki ziaren kawy.

Perfekcyjna kawa z dripa – w skrócie, aby przygotować napar, powinieneś wybrać najlepsze ziarna kawy, zwrócić uwagę na temperaturę wody i używać przefiltrowanej wody. Użyj dripa z filtrem oraz naczynia, do którego kawa będzie się przelewała. Po prostu i cierpliwie wykonując te kroki, każdy może cieszyć się wspaniałym i aromatycznym naparem kawy z dripa w zaciszu swojego domu.