Ponad 100 milionów ludzi na całym świecie jest zaangażowanych w przemysł kawowy. Kawa od wielu lat jest jednym z najczęściej wymienianych towarów w międzynarodowym handlu żywnością.

Cena konsumencka kawy jest bardzo zróżnicowana, ponieważ na jej koszt wpływa wiele czynników. W zależności od złożoności technologii produkcji i jakości surowca kształtuje się cena różnych rodzajów kawy. W porównaniu z kawą ziarnistą, rozpuszczalną i mieloną, najbardziej złożoną i odpowiednio kosztowną jest technologia produkcji kawy w kapsułkach. Niemniej jednak pozwala uzyskać doskonały produkt, który nie jest gorszy pod względem jakości od kawy zbożowej, a jednocześnie, w przeciwieństwie do naturalnych ziaren, zachowuje swoje właściwości aromatyczne i smakowe przez długi czas. Najlepszej kawy nie znajdziemy jednak w postaci kapsułek. Takie kawy są sprowadzane jedynie w formie zielonych ziaren w ilościach niewielkich względem zapotrzebowania na rynku.

Od czego konkretnie zależy cena kawy?

Główne czynniki, które wpływają na cenę ziaren to:

  • Odmiana ziarna
  • Miejsce uprawy
  • Warunki uprawy
  • Urodzajność
  • Koszty utrzymania i przetwarzania ziaren kawy
  • Technologia palenia kawy
  • Koszty transportu

Wpływ czynników na cenę kawy

Cena ziaren kawy zależy od wielu czynników, takich jak odmiana ziarna, miejsce uprawy, warunki uprawy, urodzajność, koszty utrzymania i przetwarzania ziaren kawy, technologia palenia kawy i koszty transportu. Ogólnie rzecz biorąc, produkty z Brazylii, Kostaryki, Etiopii, Kolumbii i Kuby oferują dobry stosunek jakości do ceny. Rzadkie odmiany kawy, takie jak te z Jemenu, Nowej Gwinei, Hawajów i Jamajki, nie są dostępne dla każdego. Im lepsza jakość ziaren kawy i lepsza obróbka, tym wyższa cena. Najbardziej kosztowna to mokra metoda przetwarzania kawy, ale najczęściej stosowaną jest sucha, półsucha i półwilgotna. Wysokogórska arabika jest najdroższa. Uważa się, że im wyżej rosną drzewa kawowe nad poziomem morza, tym lepsza jakość uprawianych ziaren.

Ponad 100 milionów ludzi na całym świecie jest zaangażowanych w przemysł kawowy. Kawa od wielu lat jest jednym z najczęściej wymienianych towarów w międzynarodowym handlu żywnością.

Jak kształtuje się cena kawy mielonej?

Kawa mielona to zazwyczaj gotowa, zmielona mieszanka naturalnych ziaren kawy. Stopień zmielenia kawy może być gruby, średni lub drobny. Im drobniejsza konsystencja, tym mocniejszy jest napój. Dlatego właśnie drobne mielenie jest optymalne dla espresso. Kawę drobno zmieloną najczęściej używa się do parzenia w kawiarce. Cena kawy mielonej zależy nie tyle od stopnia zmielenia, ile od jakości surowców, o których zazwyczaj nie dowiemy się zbyt wiele z opakowania. Natomiast na cenę kawy ziarnistej, wpływa jakości samych ziaren oraz metoda procesowania i obróbki, która w przypadku kaw speciality potrafi być czasami bardzo wysoka.

Arabica i Robusta – słów kilka

Kawę uprawia się i przetwarza w wielu krajach na świecie, szczególnie w strefie tropikalnej. Wysokiej jakości kawa zwykle pochodzi z Ameryki Południowej, Afryki i Azji. Istnieje wiele różnych odmian kawy, które różnią się smakiem, aromatem i sposobem przetwarzania. Najpopularniejsze dwa gatunki, które występują najszerzej na rynku to Arabica i Robusta.

Arabica to odmiana kawy, która jest bardziej delikatna w smaku i zawiera mniej kofeiny niż Robusta. Z tego powodu częściej wykorzystujemy ją do produkcji kawy , która nadaję się właśnie do espresso. Robusta natomiast zawiera więcej kofeiny i jest bardziej gorzka w smaku, dlatego często finalnie robi się z niej kawy rozpuszczalne.

Przeszukując oferty kaw naturalnych na półkach sklepowych znajdziemy wysokiej jakości kawy obu tych gatunków, ich mieszanki, jak również kawy o bardzo dobrym stosunku jakości do ceny.

Podsumowanie

Sięgając po kawę w sklepie (bez względu z jakiej półki) warto zwrócić uwagę z czego wynika cena danej kawy. Sprawdź informacje zawarte na opakowaniu oraz poszukaj wiadomości o ziarnach, które mogą sugerować wysokość ceny. Z kluczowych informacji które powinny zwrócić Twoją uwagę na opakowaniu dobrej jakościowo kawy to: Informacja o gatunku, odmianie botanicznej, o tym czy kawa jest jednego gatunku czy mieszanką kaw w obrębie danego gatunku, może być też mieszanką różnych gatunków lub gatunków i odmian, może być to też kawa jednego gatunki i jednej odmiany Single Origin Coffee (troszeczkę na kształt whisky single malt oraz whisky blended).

Zazwyczaj znajdziemy też oczywiście informację o regionie. Szukaj danych o metodzie procesowania, wysokości na której rosną kawowce, stopniu wypalenia, o metodzie ich wypalenia, informacje o kwasowości i intensywności aromatu. Najlepsze kawy zapewniają większość z tych informacji, podając równocześnie też informację o tym czy kawa jest z ekologicznych upraw, jak również czy jest ręcznie zbierana, a także czy kawa pochodzi bezpośrednio z plantacji od konkretnego „opiekuna drzewek”. Bywają też kawy, które choć aromatyzowane nie podają takiej informacji na opakowaniu. Warto zatem zwrócić uwagę i na ten fakt.