Odpowiedź na to pytanie może być kluczem do znalezienia idealnego smaku dla miłośników kawy, którzy nie przepadają za zbyt intensywnymi i kwasowymi nutami.

Kwaśna kawa ziarnista to dla wielu ludzi problem i powód do rezygnacji z ulubionego napoju. Jeśli chcesz pozbyć się kwasowości kawy naturalnymi sposobami, to w artykule tym podzielimy się wiedzą na temat gatunków wpływających na gorzkawość kawy, przedstawimy sposoby parzenia, które mogą złagodzić kwasowość, oraz zaprezentujemy kilka wyjątkowych kaw ziarnistych, które niezwykle zrównoważonym smakiem zachwycą Twoje podniebienie.

Zrozumienie gorzkich nut kawy ziarnistej

Gorzka nuta w kawie może być wynikiem obecności kwasów organicznych w kawie ziarnistej, z których najbardziej znany to kwas chlorogenowy. Gatunki takie jak robusta często wykazują wyższą zawartość kwasu chlorogenowego, co przekłada się po wypaleniu kawy na bardziej gorzkawy smak.

Kawa arabika, z kolei, charakteryzuje się niższą zawartością kwasu chlorogenowego, dlatego jest bardziej postrzegana jako delikatna i słodka.

Odpowiedź na to pytanie może być kluczem do znalezienia idealnego smaku dla miłośników kawy, którzy nie przepadają za zbyt intensywnymi i kwasowymi nutami.

Cytat: „Kawa jest jak dobry przyjaciel – towarzyszy nam w codziennych chwilach i podnosi nasze doznania.” – Mark Smith

Sposoby parzenia wpływające na zmniejszenie kwasowości

Czasami uda nam się kupić lub otrzymamy w prezencie kwaśną kawę. Parzenie kawy metodą cold brew, czyli ekstrakcja na zimno, może zmniejszyć kwasowość napoju. Dłuższy czas ekstrakcji i niższa temperatura wody powodują, że kawa staje się łagodniejsza i mniej kwasowa. Zasada ta zazwyczaj sprawdza się w przypadku kaw komercyjnych. W kawach speciality poziom kwasowości jest ustalany już na etapie wypalania ziaren. Im mniejszy stopień wypalenia ziaren kawy speciality tym kawa będzie mniej kwaśna.

Parzenie kawy w ekspresie automatycznym z regulacją temperatury oraz czasu ekstrakcji pozwala dostosować parametry do preferencji smakowych, eliminując nadmierną kwasowość.

Nie kwaśna kawa ziarnista o wyjątkowym i zrównoważonym smaku

Nie kwaśne kawy ziarniste to np. kawy speciality pochodzące z regionu Ameryki Środkowej, takie jak kawa z Kostaryki. Regiony takie jak Coto Brus czy Tarazzu, obfitują w bogate w minerały gleby wulkaniczne i specyficzne warunki klimatyczne. Przyczyniają się one do uzyskania ziaren o wyjątkowo zbalansowanym, niepowtarzalnym wręcz smaku.

Inne rodzaje kaw, które warto wypróbować, to np. naturalnie procesowane kawy arabika z Brazylii. Ma ona wyjątkowy profil smakowy, który nie skłania się ku kwasowości. Posiada mocno zarysowane deserowe i gorzkie nuty, charakterystyczne dla brazylijskich odmian.

Podsumowanie

Pamiętaj, że wybór dobrej, nie kwaśnej kawy ziarnistej to połowa drogi. Kiedy przygotowujesz kawę, eksperymentuj z różnymi metodami parzenia. Metoda cold brew czy parzenie w ekspresie automatycznym z regulacją parametrów mogą pomóc w złagodzeniu naturalnej kwasowości kawy. 

Nie zapominaj o eksplorowaniu różnych regionów pochodzenia kawy. Kostaryka, Brazylia, czy Wietnam, Ruanda, to tylko kilka przykładów, gdzie możesz znaleźć kawy o wyjątkowym smaku i zrównoważonej kwasowości.