Dzisiaj chcemy zgłębić temat tych trzech nazw. Nazwy te często wywołują zamieszanie, a w rzeczywistości odnoszą się do tej samej cząsteczki – czyli nasza ukochana kofeina. Występuje ona w różnych roślinach, takich jak kawowiec. Zawiera ją również herbata czy drzewko ostrokrzewu paragwajskiego z liści którego robi się popularną yerba mate.

Jak działa kofeina na organizm?

Pobudzenie: Kofeina ma działanie pobudzające na centralny układ nerwowy, pomagając nam pozostać czujnymi i zmniejszając uczucie zmęczenia. Dlatego też jest często wykorzystywana jako sposób na poprawę wydajności umysłowej i fizycznej.

Wydajność fizyczna: Kofeina może zwiększyć efektywność treningów poprzez mobilizację kwasów tłuszczowych, które są wykorzystywane jako źródło energii. To idealne wsparcie dla osób aktywnych fizycznie.

Koncentracja i pamięć: Dla studentów i osób pracujących biurowo kofeina może pomóc utrzymać wysoki poziom koncentracji. Poprawi też zdolność zapamiętywania informacji.

Dlaczego warto spożywać kawę i herbatę z umiarem?

Zdrowie serca: Umiarkowane spożycie kofeiny może przyczynić się do lepszego zdrowia serca. Jest to szczególnie istotne dla osób dbających o swoje serce.

Zmniejszenie ryzyka chorób: Regularne picie kawy i herbaty może zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych oraz cukrzycy typu 2. Kofeina ma zatem istotne znaczenie dla zdrowia ogólnego. Więcej o zdrowotnych właściwościach kawy dowiesz się z naszego wpisu.

Kofeina – porady dotyczące spożywania:

Umiar to klucz: Nadmierne spożycie kofeiny może prowadzić do negatywnych skutków, takich jak zaburzenia snu czy uczucie niepokoju. Ważne jest słuchanie swojego ciała i dostosowanie spożycia do jego potrzeb.

Dobierz ilość do wrażliwości: Każdy organizm reaguje inaczej na kofeinę. Ważne jest dostosowanie jej ilości do indywidualnych potrzeb i reakcji organizmu.


Coś dla poszukiwaczy kofeiny:

Jeśli szukasz kawy o większej ilości kofeiny, znajdziesz ją w naszej 100% robuście.

Kofeinę znajdziesz również w naszej cascarze, która jest „herbatą” z suszu owoców kawowca. Najlepszy przepis na przygotowanie cascary znajdziesz tutaj.

Trzecim, nie znanym w Europie a jednym z najstarszych naparów Afryki, jest herbata z liści kawowca. U nas cieszy się natomiast co raz większym zainteresowaniem z uwagi na ekologiczne źródła pochodzenia.

Ciekawostka:

Choć teina, kofeina i guaranina to ta sama substancja, różne rośliny zawierają dodatkowe składniki. Mogą wpłynąć one na sposób przyswajania kofeiny przez nasz organizm.