Wiele osób sięga po ulubioną, mocną kawę ziarnistą, by pobudzić organizm i mózg. Lecz co, gdy napój ten wywołuje u nas senność? Dowiedz się, dlaczego tak się dzieje i jak uniknąć tego problemu.

Dlaczego Kawę po kawie?

Kofeina pobudza układ nerwowy i mózg, co powinno dostarczyć energii, ale nie zawsze jest tak. Działanie kawy zależy od wielu czynników, w tym od tolerancji na kofeinę oraz wagi ciała.

Czy po Kawie Usypiamy?

Kofeina może wpływać na senność, gdy jej działanie opada, a adenozyna, związek odpowiedzialny za senność, staje się aktywniejsza. Przyczyną zmęczenia może być również cukier dodawany do kawy.

Jak Dawkować w Kawie Kofeinę/Teinę/Guaraninę?

Zalecana dzienna dawka kofeiny dla dorosłej osoby wynosi 300 mg, co odpowiada około dwóm filiżankom kawy. Przekroczenie tej dawki może prowadzić do negatywnych efektów, takich jak zaburzenia koncentracji i motoryki.

Senność po kawie a Odstawienie kofeiny

Odstawienie kawy może prowadzić do objawów takich jak bóle głowy, problemy z koncentracją i senność. Zaleca się stopniowe zmniejszanie spożycia kofeiny, aby uniknąć tych objawów. Sprawdź jaka kawa jest zdrowa i najlepsza tutaj.

Senność po kawie najczęstsze przyczyny

– Kofeina w kawie może wpływać na nasz układ nerwowy, powodując chwilowe pobudzenie, ale po jej działaniu może nastąpić nagły spadek energii, co skutkuje uczuciem senności.
– Kofeina może zaburzać nasz rytm snu, szczególnie gdy spożywamy kawę w późnych godzinach popołudniowych lub wieczornych, co może prowadzić do trudności z zasypianiem i spowodować senność w ciągu dnia.
– Dodatki do kawy, takie jak cukier, mogą powodować nagły wzrost poziomu glukozy we krwi, co po pewnym czasie może skutkować spadkiem energii i uczuciem senności.
– Każdy organizm reaguje nieco inaczej na kofeinę, więc niektóre osoby mogą być bardziej podatne na jej działanie senogenne niż inne.

Warto więc wiedzieć, że senność po kawie nie jest rzadkością, ale istnieją sposoby, aby zaradzić temu problemowi. Wystarczy monitorować spożycie kofeiny i dostosować je do własnych potrzeb, aby cieszyć się korzyściami płynącymi z picia kawy, bez negatywnych skutków.