Kawa, będąca jednym z najpopularniejszych napojów na świecie, posiada szereg korzyści zdrowotnych, w tym zdolność do wspomagania procesu odchudzania. Badania naukowe potwierdzają, że spożywanie kawy z kofeiną może mieć pozytywny wpływ na kontrolę masy ciała. Ale jakie jest właściwe spożycie kawy dla osób, które chcą schudnąć?

Kofeina a organizm

Kofeina, główny składnik aktywny w kawie, działa na organizm poprzez stymulację centralnego układu nerwowego. Po spożyciu kofeina szybko się wchłania i osiąga maksymalne stężenie we krwi. Może ona zwiększać czujność, poprawiać koncentrację oraz tymczasowo poprawiać nastrój poprzez aktywację receptorów dopaminy. Ponadto kofeina zmniejsza napięcie mięśni gładkich i działa moczopędnie, co może wpłynąć na krótkotrwałe obniżenie ciśnienia krwi.

Dawkowanie kofeiny

Zalecana dzienna dawka kofeiny dla dorosłego człowieka wynosi 400 mg. Jednak Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności zaleca ograniczenie spożycia do 200 mg dziennie dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Zawartość kofeiny w kawie może się znacznie różnić w zależności od jej rodzaju. Na przykład, jedna filiżanka espresso zawiera średnio 77 mg kofeiny, podczas gdy większa porcja kawy przelewowej może dostarczyć nawet 160 mg kofeiny.

Kofeina a badania

Publikacje naukowe sugerują, że picie kawy może hamować przyrost masy ciała. Analiza przeprowadzona na dużej grupie osób wykazała, że osoby, które zaczęły pić więcej kawy, przybierały na wadze średnio o 0,12 kg mniej niż przewidywano na podstawie wcześniejszych trendów. Dodawanie mleka do kawy nie miało wpływu na zmianę tych wyników.

Co szkodzi a co pomaga

Warto również zauważyć, że dodatek cukru do kawy może przyczynić się do wzrostu masy ciała. Spożycie czarnej kawy bez dodatku cukru może pomóc w minimalizacji przyrostu masy ciała w dłuższym okresie.

Kofeina zawarta w kawie może przyspieszać metabolizm i zwiększać termogenezę, co pozwala organizmowi spalać więcej kalorii nawet w spoczynku. Dodatkowo, kofeina może zmniejszać uczucie głodu poprzez obniżenie poziomu greliny, hormonu odpowiedzialnego za sygnał głodu. Dzięki temu picie kawy może pomóc w ograniczeniu spożywanych kalorii w ciągu dnia, co wspiera proces odchudzania. Spróbuj najlepszych, naturalnych kaw speciality, prosto ze słonecznej Kostaryki i zakochaj się w nowej sylwetce!!