We Włoszech drożeje kawa, co budzi coraz większe zaniepokojenie milionów jej miłośników. Za filiżankę espresso trzeba zapłacić w dużych miastach nawet 1,40 euro. Coraz mniej jest barów, które serwują ją za mniej euro.

Dlaczego kawa espresso drożeje?

Panują złe warunki meteorologiczne w Brazylii i w związku z tym występują kłopoty z produkcją kawowca. Wpływ na cenę kawy mają również wahania w wymianie euro/dolar, wzrost kosztów transportu i jego utrudnienia z powodu kryzysu na Morzu Czerwonym. Wszystko to, jak wyjaśniają eksperci, wpływa na podwyżki cen kawy. Obecnie średnia cena espresso w kraju wynosi około 1,20 euro- wynika z obliczeń włoskiej organizacji konsumenckiej Assoutenti. Trzy lata temu trzeba było zapłacić 1 euro, a to oznacza wzrost ceny o prawie 15 procent. Wyrażane są obawy, że za małą czarną być może trzeba będzie już niedługo zapłacić nawet 2 euro.

Drożeje kawa we Włoszech

Przypomina się, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy notowania gatunku Robusta na giełdzie wzrosły o 90 procent. Arabica zdrożała o 55 procent. Z analiz stowarzyszenia obrońców praw konsumentów wynika, że najwięcej za espresso trzeba zapłacić w Bolzano i Trento na północy. To ponad 1,30 euro. Najmniej w Catanzaro na południu – średnio 0,99 euro. W kolebce wyśmienitej kawy, za jaką uważany jest Neapol, kosztuje ona około 1,05 euro.

Wpływ na lokalny rynek kawy

„Obawiamy się, że wzrost notowań giełdowych kawy może doprowadzić w najbliższych tygodniach do podwyżek zarówno w barach, jak i w sklepach”- powiedział prezes organizacji Assoutenti Gabriele Melluso. W lokalach we Włoszech serwuje się rocznie około 6 miliardów filiżanek kawy.

Suma sumarum

Obecna sytuacja na rynku kawy we Włoszech nie jest najlepsza i nie zapowiada się dobrze. Wzrost cen espresso odczuwalny jest w całym kraju. Problemy z produkcją kawowca, wahania kursów walut i rosnące koszty transportu to główne czynniki wpływające na podwyżki. W miastach takich jak Bolzano i Trento ceny już przekraczają 1,30 euro za filiżankę. W Catanzaro można jeszcze znaleźć espresso za mniej niż 1 euro, ale obawy o dalszy wzrost cen są uzasadnione. Miejmy nadzieję, że sytuacja na rynku kawy się ustabilizuje. Miłośnicy espresso nadal będą mogli cieszyć się swoim ulubionym napojem w przystępnych cenach.

Bądź na bieżąco z ciekawymi informacjami o kawie. Więcej w naszych artykułach.