Wygląda na to, że od niedawna mamy kolejny bardzo dobry powód, by sięgnąć po naszą filiżankę ulubionej kawy. Nowe badanie pokazuje, że osoby pijące kawę mają znacznie niższe ryzyko nawrotów nowotworów jelit.

Kawa a zdrowie: Pić czy nie pić?

Jedną czy może kilka filiżanek? Rano czy przed południem? O kawie i jej zbawiennym wpływie na zdrowie staramy się pisać u nas często. Kawa to jeden z najczęściej badanych napojów, co rodzi wiele sprzeczności. Dziś mam jednak dobre wieści dla fanów małej czarnej. Badanie obserwacyjne przeprowadzone na 1719 osobach w Holandii wykazało, że pacjenci z rakiem jelita grubego, którzy wypijają co najmniej dwie filiżanki dziennie, mają mniejsze ryzyko nawrotu choroby.

Jak kawa wpływa na zdrowie?

Picie kilku filiżanek dziennie wydaje się również zmniejszać ryzyko przedwczesnej śmierci. Dotyczy to pacjentów cierpiących na wszystkie stadia raka jelita grubego, z wyjątkiem ostatnich. Rak jelita powraca po leczeniu u około 30% pacjentów. Jeśli najnowsze odkrycia z Holandii zostaną potwierdzone w większych badaniach, kawa może stać się istotnym lekiem dla niektórych pacjentów.

Kawa a zdrowie: Czyli ryzyko nawrotu raka jelita grubego

W porównaniu do pacjentów pijących mniej niż dwie filiżanki kawy dziennie, osoby, które piły co najmniej pięć filiżanek dziennie, miały o 32% mniejsze ryzyko nawrotu choroby w ciągu najbliższych sześciu lat. To bardzo obiecujący fakt.

Jaka ilość kawy (nie)jest odpowiednia?

Największe zmniejszenie ryzyka, tj. 29%, zaobserwowano przy trzech do pięciu filiżankach dziennie. Po wypiciu więcej niż pięciu filiżanek dziennie wartość korzyści spadała. Nie chodzi więc o picie jak największej ilości kawy, co może mieć negatywne skutki dla zdrowia, ale o spożywanie odpowiedniej ilości.

Mechanizmy działania kawy

Badanie przeprowadzone w Holandii jest jednym z pierwszych, które analizują wpływ picia kawy na częstość nawrotów raka jelita grubego. W temacie wciąż pozostaje wiele pytań, zwłaszcza dlaczego kawa działa w taki sposób. Nie brakuje badań sugerujących, że kawa może chronić przed niektórymi rodzajami raka skóry, wątroby, macicy, prostaty, a nawet jamy ustnej.

Kawa jest obiecującym produktem

Jak wynika z publikacji, picie kawy może radykalnie zmniejszyć ryzyko nawrotu raka jelita grubego. Badania wskazują na korzyści zdrowotne, ale potrzebne są dalsze analizy. Czy kawa stanie się lekiem przyszłości? Czas pokaże. Na razie cieszmy się filiżanką ulubionej kawy, wiedząc, że może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie.