Jesteś miłośnikiem kawy? Niestety, nie mamy dla ciebie dobrych wieści. Każdy sympatyk czarnego napoju może spodziewać się wzrostu cen. Wszystko przez sytuację w Wietnamie. Tak źle nie było od 1979 roku.

Międzynarodowa Organizacja Kawy

Organizacja ta istnieje od 1963 roku. Zrzesza największych eksporterów i importerów kawy na świecie. To nie jest kółko miłośników kawy dzielących się przepisami. Organizacja odpowiada za 99% produkcji kawy na całym świecie. Profesjonaliści, którzy wiedzą o kawie dosłownie wszystko, pokazali niedawno najnowsze dane. Wynika z nich przykry fakt: kawa jest najdroższa od 45 lat.

Cena kawy szybuje niczym ptak spłoszony z drzewa

Według danych Międzynarodowej Organizacji Kawy, ceny tego napoju wzrosły o 17% w ciągu jednego miesiąca. To sprawia, że ziarna osiągnęły cenę tak wysoką, jak w 1979 roku. Giełda w Londynie również odnotowała niekorzystne zmiany. Wskaźnik zbliżył się do wysokości 2 dolarów za funt kawy. Utrzymująca się tendencja wzrostu może wkrótce odbić się na kieszeniach konsumentów.

Dlaczego cena kawy idzie w górę?

Portal forsal.pl tłumaczy, że wysokie ceny dotyczą robusty, afrykańskiej kawy produkowanej głównie w Wietnamie. Problemy zaczynają się w kraju z południowo-wschodniej Azji. Główną przyczyną problemu jest słaba podaż, wynikająca z niekorzystnych zbiorów. Niestety, nic nie zapowiada „odwilży” cenowej w najbliższej przyszłości. Uprawy robusty regularnie nawiedzają upały i susza. Problem cen kawy dotyczy również innych części świata. Pozostaje liczyć na pozytywne zmiany. Nikt nie jest jednak w stanie ich przewidzieć.

W Mott Coffee zawsze znajdziesz kawę w rozsądnej cenie, ponieważ sprowadzana jest BEZPOŚREDNIO od plantatora.
Miłośnicy kawy jednak i tak muszą przygotować się na wyższe ceny. Sytuacja w Wietnamie i innych krajach wpływa na globalny rynek kawy. Wysokie ceny robusty wynikają z niekorzystnych zbiorów i trudnych warunków pogodowych. Niestety, nie widać nadziei na poprawę w najbliższym czasie. Utrzymująca się tendencja wzrostu cen może dotknąć konsumentów na całym świecie. Czekamy na lepsze prognozy i liczymy na pozytywne zmiany. Na razie musimy pogodzić się z wyższymi cenami za naszą ukochaną kawę.