Kawa ziarnista Mott Tarrazu Yellow Honey to fenomenalna kawa Speciality z środkowej części Kostaryki. Charakteryzuje się bogactwem naturalnych nut smakowych, w których dominują intensywne nuty cytrusowe. Napar z tej kawy jest subtelny, o niezbyt intensywnym body z delikatną goryczką.

Kawa ziarnista Tarrazu Yellow Honey to idealny wybór dla miłośników kaw średnio wypalanych. Jej szlachetne kostarykańskie pochodzenie gwarantuje, że otrzymasz ziarna, które przeszły restrykcyjną kontrolę jakości CCR. Tarrazu Yellow Honey, to ziarna 100% Arabiki jednego rodzaju. Jest to kawa Single Origin Coffee a więc kawa pochodząca tylko i wyłącznie z jednej odmiany botanicznej kawowca i z jednego miejsca(plantacji). W przypadku Yellow Honey jest to Catuai z plantacji Rancho Emiliano.

Kawa ziarnista Speciality – Pochodzenie i jakość

Ziarna Mott Coffee Tarrazu Yellow Honey pochodzą z regionu Tarrazu w Kostaryce. Region ten słynie ze swoich gleb pochodzenia wulkanicznego. Lokalizacja Rancha Emiliano cechuje się górzystym terenem, ponieważ znajduje się w środkowej części kraju, w Górach Kordylierskich. Gleby wulkaniczne, zwane andosolami, są bardzo żyzne i bogate w składniki odżywcze, co sprzyja uprawie kawy w tym regionie.

Specyficzne warunki klimatyczne wpływające na jakość kawy ziarnistej Speciality

Kawa ziarnista Mott Tarrazu Yellow Honey to niezwykła kawa Speciality z środkowej części Kostaryki. Charakteryzuje się bogactwem naturalnych nut smakowych, w których dominują intensywne nuty cytrusowe. Napar z tej kawy jest delikatny i niezbyt gorzki.

Na wysoką ocenę kaw z tego regionu wpływają specyficzne warunki klimatyczne i topografia terenu. Na wysokości 1300+ m n.p.m. panują idealne warunki do uprawy kawowca. Klimat jest chłodny, co sprawia, że ziarna kawy dojrzewają znacznie wolniej, zasysając z gleby wszystkie możliwe, naturalne składniki. To bardzo ważne, ponieważ polityka upraw kawy wyklucza używanie chemikaliów bazując jedynie na naturalnym nawozie organicznym. Dzięki temu ziarna spełniają rygorystyczne normy ustanowione przez ICAFE, Kostaryka wspiera jednocześnie zrównoważony handel, co jest z kolei gwarancją, że pracujący na plantacji farmerzy dostają godziwe wynagrodzenie za swoją pracę.

Ręczne zbiory

Ten trudno dostępny teren uniemożliwia zmechanizowaną uprawę kawy. Nie jest to jednak wyłączny powód wysyłania ludzi na plantacje. Kawa jest uprawiana i zbierana wyłącznie ręcznie, ponieważ praca w trudnym terenie wymaga wysokich umiejętności. Dotyczy to zarówno znajomości terenu i poruszania się po plantacji, jak również doświadczenia w selekcji owoców. Dlatego plantatorzy powierzają to zadanie tylko odpowiednio wykwalifikowanym pracownikom.

Kawa ziarnista Speciality – Unikalny proces produkcji

Są dwie metody pozyskiwania i kilka metod procesowania kawy ziarnistej. Jest wiele dobrych odmian botanicznych, rosnących w wielu dogodnych miejscach. Jeszcze więcej mieszanek tych odmian i rodzajów a to wszystko możemy pomnożyć przez metody pozyskiwania. Nie trudno sobie więc wyobrazić ilości kombinacji smakowych. Nie zawsze jednak dana kombinacja daje pożądany (smaczny) efekt końcowy. Doświadczenie i cuppingowanie kawy jest kluczowe przy doborze procesu i odmiany botanicznej. W tym przypadku Yellow Honey to nazwa procesu produkcyjnego, w którym to ziarna kawy Catuai poddawane są długotrwałemu suszeniu na słońcu wraz z częścią miąższu owocu kawowca. Dzięki temu ziarno nasyca się składnikami mineralnymi i witaminami, nadającymi mu bardzo charakterystyczny i często wysublimowany smak.

Procesowanie kawy trwa długo i musi przebiegać w pełni pod kontrolą plantatora. W kawach procesowanych w taki sposób możemy doszukiwać się całej palety niuansów i naturalnych posmaków, podobnie jak czynią to koneserzy whisky. Te naturalne bukiety smakowe są pożądane, bardzo cenione przez koneserów, smakoszy oraz amatorów i niespotykane w takiej formie w marketowych kawach komercyjnych. Te ostatnie wbrew obiegowej opinii. często są po prostu albo zbyt mocno palone, albo i tak dodatkowo aromatyzowane. Przejdźmy jednak do smaku.

Smak i aromat

Kawa ziarnista Mott Tarrazu Yellow Honey to niezwykła kawa Speciality z środkowej części Kostaryki. Charakteryzuje się bogactwem naturalnych nut smakowych, w których dominują intensywne nuty cytrusowe. Napar z tej kawy jest delikatny i niezbyt gorzki.

Dominującymi nutami smakowymi kawy ziarnistej Speciality Tarrazu Yellow Honey są intensywne nuty cytrusowe. W połączeniu z wyczuwalną kwasowością tworzą absolutnie harmonijną całość. Z pewnością zachwyci ona każdego, kto szuka wyjątkowego doświadczenia smakowego. Przyjemne kwaskowe nuty smakowe łatwiej wydobędziesz przyrządzając ją w chemexie, albo dripie, czyli metodami przelewowymi. Zbyt intensywną kwasowość natomiast mogą z niej wydobywać ekspresy ciśnieniowe automatyczne, dlatego Ci, którzy zdecydują się na taką formę relaksu, mogą się lekko rozczarować jej smakiem.

Ta kawa ziarnista bardzo dobrze komponuje się z mlekiem, na przykład w latte lub americano. Miłośnicy gorzkich espresso mogą być zaskoczeni orzeźwiającym smakiem z nutą owoców cytrusowych. Jeśli jesteś fanem kawy o intensywniejszej kwasowości i bardziej orzeźwiającym smaku, to Kawa Speciality Tarrazu Yellow Honey będzie idealnym wyborem na co dzień. To co wyróżnia kawę Speciality Tarrazu Yellow Honey od pozostałych kaw z jej rodziny to niespotykany, delikatny acz wyczuwalny, lekko chmielowy finisz. Z pewnością będzie on miłym zaskoczeniem dla każdego smakosza.

Przeznaczenie

Bogactwo smaków i aromatów kawy ziarnistej Speciality Mott Tarrazu Yellow Honey sprawia, że nadaje się ona do różnych metod parzenia. Możesz użyć ekspresu kolbowego, przelewowego, praski francuskiej, a nawet parzyć ją w tradycyjny sposób. Kawa ta obudzi cię z rana i będzie towarzyszyć przez cały dzień. Jeśli lubisz eksperymentować, warto spróbować również cold brew zrobionej właśnie z Mott Tarrazu Yellow Honey.

Specyfikacja kawy Speciality Mott Coffee Tarrazu Yellow Honey

ParametrWartość
Kraj pochodzeniaKostaryka
RegionTarrazu
Metoda pozyskiwaniaNaturalna
Metoda procesowaniaYellow honey
Odmiana botanicznaCatuai
GatunekArabica 100%
ZbioryOd grudnia do marca
Wysokość upraw1300m n.p.m.
Profil paleniaŚredni
SmakNaturalnie słodkawy, intensywny, owocowo cytrusowy, z subtelnie goryczkowym finiszem
AromatSłodko cytrusowy
Body/cielistośćLekkie
KwasowośćŚrednia (stopień 3)
Kawa doEkspres kolbowy
Ekspres przelewowy
Praska francuska
Tradycyjny sposób
Cold brew
AeroPress
Chemex
Drip
FormaWyłącznie ziarnista
Mott Coffee Yellow Honey

Zacznij odkrywać niepowtarzalne smaki kawy i dołącz do grona najlepszych smakoszy.