Kawa ziarnista z Kostaryki Mott Coffee Tarrazu Red Honey to jedyna w swoim rodzaju kawa Speciality.


Charakteryzuje się bogactwem nut smakowych a przeważają w niej intensywne nuty miodowe i cytrusowe.


Ta kawa oczaruje Cię intensywnymi doznaniami smakowymi i naturalną słodyczą.

Kawa Mott Coffee Tarrazu Red Honey, to idealna kawa ziarnista z Kostaryki. Bardzo często wyszukują ją koneserzy i smakosze, którzy poszukują kaw średnio wypalanych. Ze względu na kostarykański rodowód mamy pewność, że otrzymamy kawę doskonałej jakości i pozbawioną szkodliwej dla ludzkiego organizmu chemii.

Kawa ziarnista z Kostaryki Tarrazu Red Honey – Pochodzenie

Ziarna tej Kostarykańskej Arabiki Mott Coffee Tarrazu Red Honey podobnie jak ziarna równie niepowtarzalnej Tarrazu Yellow Honey pochodzą z Rancha Emiliano z regionu Tarrazu na Kostaryce. Jak już zapewne wiesz, region ten słynie ze swoich gleb pochodzenia wulkanicznego. Charakteryzuje się zarówno górzystym terenem, ponieważ znajduje się w środkowej części kraju, jak również glebami wulkanicznymi. Andosole (gleby wytworzone z pyłów i popiołów wulkanicznych), są bardzo żyzne i bogate w składniki odżywcze. Wyjątkowo sprzyja to uprawie kostarykańskiej kawy.

Specyficzne warunki klimatyczne – czyli jak kawa ziarnista z Kostaryki kreuje swoją jakość

Kostarykańska Tarrazu Red Honey to jedna z najlepszych kaw Speciality na rynku.
Wysoki scoring SCA kaw z regionu Tarrazu to zasługa nie tylko wyśmienitej odmiany botanicznej Catuai, czy dobranej do niej metody procesowania. Przyczyniają się do tego w równej mierze wyjątkowo specyficzne warunki klimatyczne i topografia terenu. Ziarenka Mott Coffee Tarrazu Red Honey rosną wysoko, bo na niebagatelnej wysokości aż 1600 m n.p.m.
Panują tam więc idealne warunki do uprawy kawowca. Klimat jest dosyć chłodny, co sprawia, że ziarna kawy dojrzewają dużo wolniej w porównaniu do innych regionów czy krajów.

Ręczne zbiory, bez wyzysku

Trudno dostępny teren rejonu uniemożliwia całkowicie zmechanizowaną uprawę kawy. Nie jest to jednak wyłączny powód wysyłania ludzi na plantacje. Kawa jest uprawiana i zbierana wyłącznie ręcznie, ponieważ praca w trudnym terenie wymaga wysokich umiejętności, zdrowia i kondycji. Dotyczy to zarówno znajomości terenu i poruszania się po plantacji, jak również doświadczenia w zbiorach i selekcji owoców. Dlatego plantatorzy powierzają to zadanie tylko odpowiednio wykwalifikowanym pracownikom.  Polityka upraw kawy ziarnistej na Kostaryce wyklucza używanie chemikaliów bazując jedynie na naturalnym nawozie organicznym takim jak resztki owoców kawowca, czy naturalny nawóz zwierzęcy, ze zwierząt hodowlanych w okolicy.

W ten naturalny sposób uprawiana kawa ma szanse po inspekcji otrzymać pozytywną opinie instytucji państwowych. Dzięki takim i innym zabiegom ziarna spełniają rygorystyczne normy ustanowione przez ICAFE. Cała Kostaryka (w tym na plantacjach, z których pochodzą kawy Tarrazu Yellow oraz Red Honey) wspiera jednocześnie zrównoważony handel. Jest to z kolei gwarancją, że pracujący na plantacji farmerzy dostają godziwe wynagrodzenie za swoją pracę. Wysiłki i doświadczenie pracowników możemy poczuć i doceniać na całym świecie z każdym łykiem tej wyjątkowej, niepowtarzalnej i złożonej w smaku kawy.

Unikalny proces produkcji kaw

Mott Tarrazu Red Honey, to kawa ziarnista odmiany Catuai procesowana metodą właśnie Red Honey. Jest to nazwa procesu produkcyjnego dobranego specjalnie do tej odmiany botanicznej kawy. W tej metodzie kawa ziarnista poddawana jest suszeniu na słońcu na „stołach afrykańskch”. W przeciwieństwie do metody Yellow Honey ziarna pod okiem specjalistów suszone są prawie miesiąc wraz z dużą częścią miąższu owocu kawowca. Dzięki temu ziarno jeszcze mocniej nasyca się składnikami mineralnymi i witaminami, które wyciągnęło w powolnym procesie dojrzewania z wulkanicznych gleb. Te składniki nadają ziarnu charakterystyczny słodkawy, pełny, złożony i nieco miodowy smak. Jeśli już jesteśmy przy smaku.

Kawa ziarnista z Kostaryki – Smak i aromat

Dominującymi nutami smakowymi tej kawy ziarnistej z Kostaryki Mott Coffee Tarrazu Red Honey są intensywne nuty słodkie miodowe i cytrusowe. W połączeniu z wyczuwalną charakterystyczną kwasowością tworzą jednak harmonijną całość. Z całą pewnością zachwyci każdego, nawet najbardziej wybrednego smakosza, kto szuka wyjątkowego doświadczenia smakowego, zwróconego w kierunku naturalnej słodyczy. Kawa ta będzie świetnym wyborem dla wszystkich tych, którzy raczej nie przepadają za typowo europejskimi kawami o gorzkich profilach smakowych. W zależności od sposobu przyrządzenia, jej kwasowość może być bardziej uwidoczniona lub bardziej ukryta. Kawa ta raczej nie jest polecana do ekspresów ciśnieniowych automatycznych, ze względu na zbyt wysokie ciśnienie, które wydobywa z niej dominujące nuty kwaśne. Najlepiej smakuje zaparzona metodami alternatywnymi – przelewowymi, oraz jako cold brew.

Dobrze komponuje się z mlekiem, na przykład w latte lub americano. Przygotowane z tej kawy espresso zaskoczy Cię miodową słodyczą. Po chwili przeniesie Twoje kubki smakowe w tropiki pełne cytrusowych smaków. Jeśli jesteś fanem kaw z naturalną słodyczą, to kawa ziarnista z kostaryki Mott Tarrazu Red Honey będzie Twoim idealnym towarzyszem dnia, aż do wieczora. To co wyróżnia kawę Speciality Tarrazu Red Honey na tle pozostałych kaw z Kostaryki, to naturalna słodycz. Również miodowy oraz cytrusowy posmak, który odnajdziemy między kwasowością a lekkim body. Jeżeli poszukujesz czegoś wyjątkowego, warto sięgnąć po kawę ziarnistą z Kostaryki od Mott Coffee. Jest ona sprowadzana bezpośrednio z plantacji, bez żadnych pośredników.

Przeznaczenie

Mott Coffee Tarrazu Red Honey to kawa ziarnista o średnim wypaleniu i średniej kwasowości, rekomendowana do przyrządzania espresso w ekspresach kolbowych oraz metodami alternatywnymi. Jednakże, odpowiednio zmielona, nadaje się do kawiarek, chemexów i prasek francuskich.

Specyfikacja kawy Mott Coffee Tarrazu Red Honey

ParametrWartość
Kraj pochodzeniaKostaryka
RegionTarrazu
Metoda pozyskiwaniaNaturalna
Metoda procesowaniaRed Honey
Odmiana botanicznaCatuai
GatunekArabica 100%
ZbioryOd grudnia do marca
Wysokość upraw1600 m n.p.m.
Profil paleniaŚredni
SmakNuty miodu i owoców cytrusowych, wiśnia, deserowa czekolada, subtelna nuta bergamotki
AromatOwocowy z przewagą cytrusów
Body/cielistośćLekkie
KwasowośćŚrednia (stopień 3)
Kawa doEkspres kolbowy
Ekspres przelewowy
Praska francuska
Tradycyjny sposób
Cold brew
AeroPress
Chemex
Drip
FormaWyłącznie ziarnista
Mott Coffee Tarrazu Red Honey

Jeśli masz dość zbyt intensywnej, gorzkiej kawy z rana, powinieneś sięgnąć i skosztować Tarrazu Red Honey od Mott Coffee Company. Przekonasz się, że bardziej delikatny napar kawowy może rozpościerać w ustach bogate nuty smakowe. Smaki, które po zamknięciu oczu przeniosą Cię do krainy wysokich bananowców i skrzeczących tukanów.