Czas czytania 4 minuty

IDEALNA KAWA AMERICANO? ŻADEN PROBLEM! PORADNIK DLA KAWOWYCH SMAKOSZY

Idealna kawa americano. Czy wiesz, że aby przygotować ten rodzaj kawy musisz pamiętać o kilku kluczowych czynnikach? Po pierwsze, wbrew pozorom wcale nie pochodzi z USA. Jest rodowitą Włoszką!
Dobra jakość ziaren kawy. Proporcje ilości naparu w stosunku do ilości wody, czy dobry sposób zaparzenia to tylko niektóre z nich. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym baristą, czy miłośnikiem kawy chcącym doskonalić swoje umiejętności, warto wiedzieć, jak przygotować kawę americano tak, aby jej smak i aromat zachwycił Twoje kubki smakowe. W tym artykule dowiesz się, jakie są najlepsze sposoby na przyrządzenie idealnej kawy americano, aby móc cieszyć się nią każdego dnia.

  • Wybór wody
  • Dobór proporcji
  • Przygotowanie
  • Moc
  • Podsumowanie

Kawa americano jest jednym z najpopularniejszych napojów kawowych na świecie. To po prostu espresso, które zostało rozcieńczone wodą. Jak zrobić idealną americano, aby nie popełnić przy tym podstawowych błędów? W tym artykule przedstawimy kilka wskazówek dotyczących wyboru odpowiedniej wody i proporcji, a także krok po kroku opiszemy, jak przyrządzić ten pyszny napój.

WYBÓR WODY

Pierwszym i najważniejszym elementem jest dobór właściwej wody, którą użyjesz do przygotowania kawy americano. Większość kawiarni do espresso dolewa wodę z bojlera ekspresu, co jest błędem. Woda ta posiada wysoki stopień mineralizacji, co wpływa niekorzystnie na smak kawy. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest czysta woda o niskiej mineralizacji, która nie zaburza smaku naparu.

DOBÓR PROPORCJI

Drugim kluczowym elementem jest dobór odpowiednich proporcji ilości naparu w stosunku do ilości wody. Zawodowi bariści przyjmują, że porcja wody powinna wynosić około 150 g przy podwójnym espresso, które będzie miało 36 g. Jeśli kawa przygotowywana jest na pojedynczym espresso, to ilość wody nie powinna przekroczyć 75g. Jeśli do napoju dodajemy mleko, to należy zmniejszyć ilość wody, gdyż mleko dodatkowo rozcieńczy napar.

PRZYGOTOWANIE

Na sam koniec pozostaje już jedynie kwestia przygotowania kawy krok po kroku. Na początek do szklanki wlewamy wodę, a dopiero później espresso. Woda nie powinna być gorąca – optymalna temperatura wynosi około 70 stopni, więc warto ją przestudzić. Dopiero na sam koniec można dodać do kawy cukier, mleko lub syrop smakowy, choć klasyczne americano to po prostu rozcieńczone espresso, bez kolejnych dodatków.

MOC

Ostatnim elementem, który warto wziąć pod uwagę, jest moc kawy americano. To, czy będzie ona mocniejsza czy słabsza, zależy przede wszystkim od rodzaju ziaren oraz proporcji wody do naparu. Klasyczna kawa americano jest mniej intensywna od espresso, ale nie powinna być zbyt lekka. Proporcje można modyfikować na własne potrzeby, aby uzyskać odpowiednią moc, ale profesjonalne kawiarnie trzymają się jednego, konkretnego przepisu.

PODSUMOWANIE

Aby przygotować idealne americano, należy zwrócić uwagę na dobór właściwej wody o niskiej mineralizacji oraz odpowiednie proporcje ilości naparu do ilości wody. Warto wybrać najwyższej jakości ziarna i zmielić je na świeżo, a następnie zaparzyć espresso i rozcieńczyć je wodą. Klasyczna kawa americano powinna być mniej intensywna od espresso, ale też nie zbyt lekka. Ważne jest również to, aby nie popełniać podstawowych błędów, takich jak dolewanie wody z bojlera ekspresu lub niedomierzanie ilości wody. Zastosowanie tych prostych zasad pozwoli Ci na przygotowanie smacznej i aromatycznej kawy americano w zaciszu Twojego domu.

Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci w przygotowaniu idealnej kawy americano, która będzie smakować jak najlepiej!

Idealna kawa americano - poradnik

Chciałbyś poczytać o innych interesujących rodzajach kawy?