W świecie kawoszy rozpoznasz jedno zdanie: świeżo palona kawa ziarnista jest bezkonkurencyjna!

Świeżo palona kawa ziarnista, jej wyrazisty smak, przyjemny aromat i wyższa jakość stawiają ją w zupełnie innej klasie niż jej marketowe odpowiedniki. Ale dlaczego tak się dzieje? Jak wygląda produkcja świeżo palonej kawy ziarnistej i czym różni się od tych dostępnych w sklepach?

Kawa z marketu – masowa produkcja

W świecie kawoszy rozpoznasz jedno zdanie: świeżo palona kawa ziarnista jest  bezkonkurencyjna!

Może się zdziwisz, ale kawy marketowe powstają w ogromnych firmach, które potrzebują dużej ilości surowca do produkcji. W związku z tym posiadają swoje własne plantacje, gdzie zbiory odbywają się bardzo często. Aby przyspieszyć wzrost roślin, stosuje się różne sztuczne nawozy, które niestety nie sprzyjają smakowi i aromatowi kawy. Plantacje które znajdują się na niskich terenach, a zbierane najczęściej mechanicznie ziarna są często niedojrzałe, uszkodzone lub o niskiej jakości.

Proces palenia takich ziaren jest krótki i oparty na minimalizacji kosztów. Wszystkie zebrane ziarna trafiają do pieca o wysokiej temperaturze, gdzie są palone na bardzo ciemny kolor. W rezultacie trudno nam ocenić jakość tych ziaren. Chłodzenie kawy odbywa się szybko za pomocą wody, co dodatkowo negatywnie wpływa na ziarna, nadając im goryczkowy lub kwaśny smak, z którym z pewnością nie raz się już spotkałeś.

Kawa świeżo palona – sztuka i precyzja

Z kolei świeżo palone kawy pochodzą z niewielkich plantacji, na przykład z Kostaryki. Te plantacje znajdują się na wyższych terenach, często nawet na wysokości 1800 m n.p.m., aby krzewy kawy mogły dojrzewać w idealnych warunkach. Uprawa kawy na takich obszarach jest trudniejsza, ale przynosi wręcz niezwykłe efekty.

Zbiory na plantacjach naszych kaw ziarnistych odbywają się ręcznie. Dzięki temu można dokładnie selekcjonować tylko najbardziej dojrzałe ziarna, które później trafią do specjalnych palarni. Zanim się to stanie, suszenie kawy odbywa się na tzw. afrykańskich stołach, gdzie rozłożone ziarna przez 21 dni pozbywają się nadmiaru swojej wilgoci.

Następnie Twoje ziarna kawy trafią prosto od producenta (direct trade) do Polski, gdzie poddawane są u nas procesowi palenia w specjalnych piecach. Proces ten to prawdziwa sztuka, która wymaga precyzji i wiedzy. Ziarna zaczynają powoli brązowieć, a charakterystyczny dźwięk, podobny do strzelającego popcornu, sygnalizuje, że kawa się rozwija i nabiera charakterystycznego smaku. W tym momencie ziarenka uwolnią aromaty, a cukry w nich karmelizują się, nadając kawie unikalny smak. Proces palenia trwa aż do osiągnięcia kolejnego charakterystycznego dźwięku, który oznacza uwolnienie olejków eterycznych przez ziarna. Gładka struktura ziaren oznacza koniec palenia, po czym natychmiast wyjmujemy je z pieca.

Po paleniu następuje chłodzenie ziaren, które odbywa się w specjalnych bębnach za pomocą strumieni powietrza. Ten proces może trwać nawet do 45 minut, w przeciwieństwie do szybkiego chłodzenia stosowanego w przypadku kaw marketowych. Dzięki temu ziarna mogą równomiernie schłodzić się i zachowują swoje najlepsze aromaty.

Bogactwo smaków i stopni palenia

Świeżo palona kawa wyróżnia się nie tylko jakością, ale także różnorodnością smaków. Możemy odkryć w niej przeróżne aromaty, takie jak miodowo-cytrusowy (Tarrazu Red Honey), lekko kwaskowaty, mocno cytrusowy (Tarrazu Yellow Honey, o którym przeczytasz tutaj więcej) czy miodowo-czekoladowy (Recenzja Coto Brus White Honey). To smaki, których NIE DOŚWIADCZYMY pijąc kawy z marketu!

Kawy świeżo palone różnią się również stopniem wypalenia ziaren. Średni stopień palenia sprawia, że kawa oferuje przyjemne doznania smakowe. Wielowymiarowość i różnorodność smaku zależą od warunków uprawy, procesu zbioru oraz sposobu palenia ziaren.

Świeżo palona kawa ziarnista – Dlaczego warto wybrać?

Kawa ziarnista, zwłaszcza ta świeżo palona, to prawdziwa uczta dla kawoszy. Oferuje ona niepowtarzalne doznania smakowe i aromatyczne, których nie dostarczą nam kawy marketowe. Wybierając kawę ziarnistą, mamy pewność, że cieszymy się najwyższą jakością i świeżością.

Kawa ziarnista daje nam również większą swobodę i możliwość samodzielnego mielenia ziaren przed parzeniem. To pozwala dostosować grubość mielenia do własnych preferencji smakowych i uzyskać idealny napar.

W wyborze kawy warto postawić na świeżo palone ziarna najwyższej jakości kawy. Ich produkcja, oparta na selekcji, precyzyjnym paleniu i długim procesie chłodzenia, gwarantuje wysoką jakość, bogactwo smaków i unikalny aromat. Wybierając kawę ziarnistą, stawiamy na najlepsze, co kawa może nam zaoferować.

Dlatego warto zainwestować czas i środki w poszukiwaniu lokalnych palarni, które oferują świeżo palone ziarna najwyższej jakości. W Polsce coraz częściej można spotkać specjalistyczne sklepy i kawiarnie, które cenią i propagują kawę ziarnistą. Niezależnie od tego, czy jesteś koneserem czy nowicjuszem, warto dać się ponieść fascynacji światem kawy ziarnistej i odkryć jej różnorodność.

Dlatego też zachęcam do eksperymentowania z różnymi gatunkami kawy ziarnistej i stopniami jej wypalenia. Spróbuj kawy o subtelnym smaku kwiatowym, z nutą czekolady, o intensywnym aromacie cytrusów albo wytrawnym gorzkim smaku czekolady deserowej i gorzkich orzechów. Każda filiżanka może być wyjątkowym doznaniem dla Twojego podniebienia.

Drogą podsumowania

Nie zapominajmy także o odpowiednich narzędziach do parzenia kawy ziarnistej. Młynek do kawy, który umożliwi nam świeże mielenie ziaren tuż przed zaparzeniem, oraz dobrej jakości ekspres do kawy, który wydobędzie z kawy wszystkie jej walory smakowe, to kluczowe elementy przygotowania idealnej filiżanki.

Wprowadź kawę ziarnistą do swojej codziennej rutyny i daj się oczarować jej bogactwem smaków i aromatów. Niezależnie od tego, czy pijesz ją czarną, z mlekiem czy w formie kawowym deseru, świeżo palona kawa ziarnista z pewnością dostarczy Ci niezapomnianych doznań.

Na koniec, nie zapominajmy o odpowiedniej przechowalni kawy ziarnistej. Aby utrzymać jej świeżość i aromat przez dłuższy czas, warto przechowywać ją w szczelnych pojemnikach, z dala od światła i wilgoci.